BIOENERGETIKA – terapie pomocí práce s tělem
S čím může bioenergetika pomoci
Bioenergetika vychází z práce rakouského psychoanalytika Wilhelma Reicha a jeho pokračovatele a žáka Alexandra Lowena.
Cílem bioenergetiky je pomoci člověku k jeho pravé podstatě, primární přirozenosti, ke stavu svobody, půvabu a krásy.
Primární přirozenost každé lidské bytosti vyžaduje, aby se otevřela životu a lásce. Ostražitost, nedůvěra, obrnění a izolování se staly v naší kultuře druhou přirozeností. Těmito prostředky se chráníme před zraněním. Pokud se stanou trvalou součástí charakteru nebo struktury naší osobnosti, vyvolávají trvalejší škody než původní ohrožení.
Otevřít se životu a lásce není lehká úloha. Srdce je velmi dobře chráněno a kdo se k němu chce přiblížit, setká se s řadou psychických i fyzických barier.
Proces bioenergetické práce
Bioenergetika se pokouší porozumět lidské osobnosti na základě energetických procesů těla. Energie produkuje pohyby, které probouzejí emoce a vedou k myšlenkám. Takže všechny psychické funkce můžeme ovlivnit změnou energetických procesů v těle. Neznamená to však, že musíme bezpodmínečně změnit všechny naše přístupy, ale i částečná změna přinese vyšší hladinu energie. Jestliže dodáme člověku energii, působí to okamžitě na celou jeho osobnost. Podporuje to jeho spontaneitu, zvyšuje jeho citlivost a zostřuje jeho myšlení. Zredukovaná hladina energie zpomaluje všechny funkce osobnosti.
Množství energie, kterou má člověk k dispozici se odráží v očích, kůži, hlase i pohybech. Zářící oči jsou projevem vyšší hladiny energie, zatímco oči bez lesku svědčí o nízké hladině energie a je-li někdo vzrušený, tedy emocionálně „nabitý“, lze spatřit, že jeho oči se lesknou. Kůže ukazuje míru energie ve svém tonusu, zabarvení a v obsahu vlhkosti. Při dostatku energie zní hlas plně a jasně, gesta a pohyby jsou živé. Uvolněnost, lehkost, harmonie a klid jsou známkou dostatku energie.
Lidé s nedostatkem energie často vykazují škubavé pohyby, které působí napjatým, chaotickým až hektickým dojmem. Často jsou netrpěliví nebo hyperaktivní, stále připraveni k akci a vypadají, že toho mnoho dokážou. Podobají se neklidnému dítětí, které vyprovokuje hněvivou reakci u rodičů, která ho doslova zlomí a poté může přestat. U dospělých je tato přehnaná aktivita většinou známkou obranného mechanismu proti depresi.
V naší společnosti je mnoho lidí. Kteří fungují s nízkou hladinou energie a bojují s chronickou únavou a frustracemi. Obecně lze říci, že pro většinu z nás je energie snadno dosažitelná ve formě potravy a přesto tolik lidí strádá nedostatkem energie. Lidé s nedostatkem energie dýchají povrchově a staženě. Je to nevědomý proces , kdy chronické svalové napětí brání volnému dýchání. Toto napětí se objevuje ve svalstvu brady, krku, svalech ramen, hrudníku a zádovém svalstvu, svalstvu břicha i svalstvu v pánevní oblasti a je výsledkem emocionálních konfliktů, které mohou pocházet z dětsví a našeho prapůvodu. Mají za úkol blokovat a kontrolovat ty impulzy ( udeřit, kousnout, napadnout druhého člověka),s nimiž se člověk nemohl a nechce vyrovnávat. Takovéto impulzy jsou tlumeny a vytlačovány z našeho vědomí a tím se zmírní intenzita emocí typu nemít potřebu uhodit, protože nejsem rozhněvaný, nepotřebuji plakat, protože nejsem smutný, netoužím se nikoho dotýkat, protože necítím žádnou lásku.
Dítě se velice záhy naučí potlačovat nebo zeslabovat bolestivé pocity tím, že zadrží dech a tím redukuje svoji hladinu energie.
Tělo musí být v energetické rovnováze. Energetické nabití musí odpovídat energetickému vybití. Z tohoto důvodu nemůže být množství energie, které vyvine člověk dýcháním a látkovou výměnou větší než množství emocí, jež je schopen projevovat a tolerovat. Nadměrné množství energie vede k úzkosti.
Bioenergetika má za cíl osvobodit člověka od zafixovaných traumatických zážitků jeho minulého života, jež se manifestují jako křečovitost a chronické napětí v těle (deprese, úzkost , agrese…). Pro dosažení tohoto cíle si člověk musí toto napětí uvědomit a pochopit jak a proč vznikla.
Jak vypadá bioenergetické cvičení?
Cvičení probíhá ve dvojicích, ve volném oděvu. Ke cvičení využíváme kromě těla i očí, hlasu a zejména dechu, proto doporučujeme nejít na cvičení s plným žaludkem.
V úvodu sdílíme svoje záměry, pak tělo rozehřejeme úvodními cviky a poté následuje hlavní cvičení, kde se vystřídá jak pomáhající, tak i cvičící a na závěr opět sdílíme svoje poznatky.
Copyright © Studio Léčím sebe, 2012 | Všechna práva vyhrazena
Studio Léčím sebe, Koněvova 87, Praha 3, 130 00, tel.: +420 000 000 000